Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

BAKKALLARIMIZ VARDI BİZİM.

29 Aralık 2020 - 12:43 - Güncelleme: 29 Aralık 2020 - 13:33

Pandemi Sürecine Zor Günler geçiren Hendekli Küçük Esnaflarımıza destek olmak ve onlara sahip çıkmak için bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz 

BAKKALLARIMIZ VARDI BİZİM...

Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemiz Hendek'te’sokak aralarına kadar inen büyük Market ’ler yüzünden bakkal esnafı artık bitme noktasına geldi.

Çocuk dönemimizde her mahallede mutlak suretle birkaç bakkal vardı. Bu bakkallar sayesinde mahallenin garibanları ceplerinde para dahi olmasa aldıklarını veresiye defterine yazdırarak sıkıntı yaşamaktan kurtulurlardı. Yani Bakkal esnafı candır, dar gün dostudur, cebinde ki paraya, kredi kartının limitine bakmaz.

BU nedenle mahalle bakkalına sahip çıkalım. Çünkü mahalle bakkalı ‘candır’.  İnanın darda kaldığınızda cebinizde paranız olmasa dahi gidip veresiye alışveriş yapabileceğiniz tek yer mahalle bakkallarıdır.

O yüzden bu güzel esnaflarımıza sahip çıkalım. Onlarda alışveriş yapalım ki mahalle bakkalları da ayakta kalabilsin. Nasıl ki zor günümüzde bize her türlü kolaylığı sağlıyorlarsa bizlerde mahalle bakkalımıza sahip çıkarak onlara kolaylık sağlayalım, kepenk kapatmalarına vesile olmayalım.

Alışverişlerimizin mümkünse hepsini mahalle bakkallarımızdan yapalım. Onlar ‘ayakta’ kalsınlar ki; garibanda ‘ayazda’ kalmasın. Ülke genelinde olduğu gibi Hendek'te her köşe başına açılan  market zincirleri nedeniyle bakkal esnafı bitme noktasına gelmiş durumda.

Çünkü bu market zincirleri her alanda hizmet veriyorlar! Maşallah; markete bir giriyorsun kasabı, kırtasiyesi her türlü ‘koldan’ hizmeti bulabiliyorsun. Bu tür işletmeler akla gelen her türlü malzemeyi satabiliyorlar. Bunun sonucunda da sabahın kör saatinde mahalle köşesinde ki küçük bakkalını açan esnafta boynunu büküyor.

Yazıktır, günahtır. Mahalle bakkalı demek; dar, zor gün dostu demek, veresiye demek. Bugün cebinde paran, kredi kartın olmadan hangi hiper-süper marketten ‘1’ tane ekmek veresiye alabilir ki vatandaş? Ama mahalle bakkalı öyle değil.

Ay sonunu zor getiren dar gelirli vatandaş cebinde parası olmasa dahi istediğini gidip mahallenin bakkalında veresiye alabiliyor.

Bizim kimsenin işinde, aşında, süper-hiper marketinde gözümüz yok. Onlarda sonuçta bu memlekete, bu memleketin insanına hizmet veriyorlar.

Lakin; bu hizmeti verirken mahalle bakkalını da düşünmek lazım. süper marketler A’dan Z’ye her şeyi sattığı vakit küçük esnafta işte böyle ‘kan’ ağlar. Hani bir söz var ya; siz
Büyük Market zincirlerinden'den  alışveriş yaparsınız ama cenazenize mahalle bakkalı gelir diyelim ve bitirelim Kalın Sağlıcakla


Gelin Bu zor Süreçte Alışverişlerimizi Kötü Gün Dostu Bakkallarımızdan Yapalım

YORUMLAR

  • 0 Yorum