Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

Çağımızın En Büyük Hastalığı Benlik Duygusu

30 Ekim 2020 - 21:52

Çağımızın en büyük hastalığı benlik duygusudur. 
,
“Her şeyi ben bilirim” havasında olan insanlar genellikle hem Kişisel hem de profesyonel ilişkilerde sorun çıkarırlar. Onların bu davranış şekli bizi rahatsız eder. Belki bizden daha fazla bilgiye ve deneyime sahip olabilirler, fakat bu onlara her şeyi biliyorlarmış ve her zaman bir nedenleri varmış gibi davranma hakkını vermez. Bu davranışları onların sinir bozucu insanlar olarak tanınmasına neden olur.

Çağımızın en büyük hastalığı benlik duygusudur. Son dönemlerde etrafımızda en çok vurgulanan kelimedir benlik. Bu zamanda benlik çok ileriye gitmiş, herkes kendince bir sınır çizmiş bu sınırları geçmemek adına kımıldamıyor bile.  Bu durum ise kişiler arasında ihtilaflara, tartışmalara, kavgalara, yol açmaktadır.
 
Kendini beğenmenin bir adı kibirdir. Gurur da onun dışa vurmuş halidir. İlk isyanın kibir yüzünden ortaya çıktığı düşünülürse, kibrin şeytani bir sıfatta olduğu ortaya çıkmaktadır. İçimizdeki düşmanı yok etmek için ne yapmak gerekiyor diye hiç düşündünüz mü hiç? Küçük yaşta yaz tatillerinde camilerde öğrettikleri Müslümanların yerine getirmesi gereken 32 Farzı bugün toplumumuzda kaç kişi biliyor ve uyguluyor.
 
İçimizde son yıllarda fesat, fitne, önyargı, gurur, kibir hakim. Yaşantımızda kimseye toz kondurmuyor her şeyi ben bilirim havası ile bireyselleşme yolunda ilerliyoruz. Toplum kutuplaştırılmış halinde Allah’ın selamını alıp-verme konusunda bile sıkıntı yaşanmaktadır. Kafalar öne eğilmekte, yolda görüp yönünü değiştiren kişiler ile karşılaşılmaktadır. Hâlbuki bu kişiler ile aynı safta namaz kılınmış, yemek yenilmiş, çay içilmiş, pasta yenilmişti.
 
Ortaya atılan bir iddia var ise bu araştırılmalı, sıcağı sıcağına fikir beyan edilmemelidir. Çünkü olayın hemen anlaşılması mümkün değildir. Muhatabı olmayan kişileri hedef tahtasına oturtarak kin oluşturmak kişiye yakışan bir durum değildir. Ne yazık ki kin, öfke, nefret diline alışarak ayrıştırılmış bir toplum haline geldik.
 
Her şeyi ben bilirim havalarındaki kişiyi iki veya üç kere durdurabilirsiniz, size bir daha bilmiş tavırlar sergilemeyecek olması muhtemeldir. Bu tip insanların genellikle başarılı   olmadıkları davranışları tekrar etmediğini unutmayın.

Kalın Sağlıcakla

YORUMLAR

  • 0 Yorum