Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

Bülent Bedirhan YAMAN

TRAFİK EYLEM PLANI

30 Ekim 2020 - 08:23 - Güncelleme: 30 Ekim 2020 - 08:44

                     Yol Medeniyettir.
Yolu kullanmak ya da kullanabiliyor olmak ayrı bir Medeniyettir.

Güzel ilçemiz Hendeğimizin en başlı başına ve acil olarak çözülmesi gereken konusu TRAFİK 

Ne kadar yol yapılsa da ne kadar trafik için önlem alınsa da bir caydırılığı olmadığı sürece hiç bir anlam ifade etmediği aşikar olarak görülebiliyor. Duba koyuluyor bunun anlamı ‘’kardeşim buraya park etme’’ demektir ama iki gün sonra sürücüler tarafından dubalar kırılıyor veya sökülüyor. 

Kardeşim bu yapılan hizmetlerin toplumun ve bireylerin şahsi yada toplumu rahat ettirebilmek için yapılan hizmetlerdir. Bu yapılan hizmetlerin hepsi senin benim vergilerimizle yapılan hizmetlerdir. Yapılan hizmetleri seversin yada sevmezsin lakin hiçbir hizmeti kırıp dökemezsin kimsenin böyle bir hakkı olamaz bu vatana millete hıyanettir. Vatanını milletini ülkesini bayrağını seven hiçbir birey bunu yapamaz yapmamalıdır. 

İlçemiz için trafiği rahatlatmak adına birçok önlem alınıyor ve alınmaya çalışılıyor. Kaldırım daraltılıp yol genişletiliyor bazı bölgelerde trafik tek yönlü olarak trafik seyri değiştiriliyor. Vatandaş ulu orta park edip trafiği aksatıyor. Sanki koskoca yol kendisine hisselendirilmiş ya da tüm yol o şahsın hizmetine sunulmuş  gibi davranıyor ya da yolun ortasından yürüyüp trafiği engelliyor.

Ne kadar ne önlem alınsa da olmuyor olmuyor olmuyorrrr 

Olmamasının en başlıca sorunu cezai işlemlerin tam ve yerinde olmaması, ya da yapılan eylem planının kontrolünün sağlanmıyor olması kaynaklı olduğu görülüyor. 

Bir hizmeti ya da eylemi yapmadan ya da uygulamadan önce o bölgenin vatandaşları ile istişare edilmeli o bölgenin sorunları tam olarak dinlenmeli. Gerekli tespitler yapıldıktan sonra işlemin planı yapılmalı ve daha sonrasında maliyet programları uygulanarak o bölgeye o hizmetin tam ve net bir şekilde uygulanması
gerekli.

Trafik eylem planına sonuç odaklı baktığımda hiçbir bölgede eylem planının tam ve net bir şekilde uygulanamadığını görebiliyoruz. İlk öncelik şehir merkezini rahatlatmak adına otopark sorunu çözümü yapılmalı daha sonrasında trafiğin akışını duraksatmayacak sistemler yapılmalı burada sürücülere çok ama çok önemli bir rol düşüyor ki o da araçlarını trafiği hiçbir şekilde durdurmayacak şekilde park yapabiliyor olması gerekli.

Bizce çözüm insanlara en küçük yaştan ilkokul sıralarında vatandaşlık görevi olarak trafikte yayaların ve araçların nasıl davranması ile ilgili ciddi eğitimler verilmeli hatta sürücülere silah ruhsatı yeniler gibi her beş yılda bir sürücü belgelerini yenilenmesi gerekir trafik koordinasyon merkezleri kurulup trafiğin ve yayaların güvenli hale getirilmesi gerekir. Hatta belli başlı bölgelerde trafik denetleme merkezleri sabit hale getirilebiliyor olması gerekli.

Bunlarla da yetinmeyip sadece Büyükşehirler değil tüm Belediyelerde çocuklara trafik eğitimi verilebilecek bir alan oluşturulmalı.
Lütfen ama lütfen kendinize yapılmasını istemediğiniz bir hareketi başkasına yapmayın 

Kalın Sağlıcakla 
Allah’a emanet olun

YORUMLAR

  • 0 Yorum